הברנז'ה

איך חיי פנאי הופכים לאפשריים?

מציאת ההזדמנויות להכיר אנשים חדשים, משני המינים, לנהל חיי פנאי (כמו: לצאת למקומות בילוי עם אנשים בגיל שלי) ולהיות באמת חלק ממה שקורה בסביבה החברתית הנורמטיבית, הם אתגר רציני להרבה מהאנשים עם מוגבלות, שאינם מוצאים את מקומם החברתי ונשארים בודדים.

הקושי הקיים ביכולות החברתיות תקשורתיות של אנשים עם מוגבלות, יוצר את הפער בין הרצון שיהיו חברים וחיי פנאי לבין היכולת לממש זאת. כאשר הם כבר נמצאים במסגרות שנותנת מענה לפנאי, לרוב אלו מסגרות מופרדות מהסביבה הכללית כשהיצע הפעילויות מצומצם, חד גווני ומנותק מחיי היומיום "הנורמטיביים".

ב"מרכז דקל" אנו מובילים אנשים עם מוגבלות ללמוד איך לשפר את התנהלותם החברתית והכישורים החברתיים שלהם, דרך פנאי יוצא דופן, רענן ובראש אחר. הפעילויות קורות בסביבה הנורמטיבית כדי לגשר על הפער בין התיאוריה למעשה ומלוות על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחום התיווך והקנייה של המיומנות הנדרשות. אנו יודעים היום כי אלו שמצליחים לקיים חיים חברתיים, הם אלו שקיבלו את הליווי וההדרכה הנכונה ולא נותרו להסתדר בכוחות עצמם.

במה הברנז'ה מביאה קול אחר?

הברנז'ה נפגשים מדי שבוע, אחרי שמסתיימים הלימודים, או נגמר יום העבודה וכל פעם לחוויית בילוי משתנה. הפעילויות אינן נבחרות באקראי, אלא מתוך החשיבה על איזו מיומנות חברתית תקשורתית נוכל לקדם ביציאה המשותפת. אנחנו מנצלים את האתגרים שכל מקום מזמן לנו כדי לקדם למידה (למשל: ללמוד כיצד מנהלים שיחות במקום הומה אדם, איך מתחילים עם בחור/ה בבר, איך מתמקחים עם מוכר בשוק ועוד…). לא נצטרך להעביר את המיומנויות האלו מהקליניקה למצבים האמיתיים כי המפגשים והלמידה כבר קורים בחיים עצמם. כל זה אפשרי כי המפגשים מלווים בצוות מקצועי, שנמצא שם בדיוק כדי לתווך וללמד את המטרות האלו בזמן אמת.

הברנז'ה זו גם אפשרות לבלות את הזמן הפנוי יחד עם אנשים בגיל שלי ולא להישאר בבית לבד, או לבלות רק עם בני משפחה. היציאות הן למקומות הבילוי העכשוויים (ברים, מועדונים ועוד), למופעים הנחשבים (סטנד אפ, מוסיקה ועוד) ולאטרקציות שכולם מדברים עליהם (חדר בריחה, חדר קריוקי ועוד). זה קורה ביחד עם עוד אנשים ללא מוגבלות, זה איפה שכולם הולכים אליו, זה הדרך שבה כל אדם היה בכיף מבלה את זמן הפנאי שלו. זה להביא לכך שהסביבה תוכל להכליל בתוכה אנשים עם מוגבלות ומהצד השני להתאים את עצמנו למה שזה דורש.

אז מה בהמשך?

הברנז'ה היא קרש קפיצה מלבד לביחד- שכלול היכולות החברתיות, חווית ההצלחה, הכיף המשותף וההנאה מהאינטראקציה החברתית, גורמים למשתתפים בברנז'ה לתחושת מסוגלות חדשה ומגבירים את הרצון לעולם חברתי. באופן טבעי, מתגברות היוזמות למפגשים חברתיים גם מחוץ לשעות הפעילות הקבועה. המשתתפים יוזמים עוד בילויים משותפים מחוץ לבית וקשרים מצליחים להשתמר בצורה בריאה יותר מבעבר. נוצרות חברויות וחיים של פנאי כמו שהם צריכים להיות, לאורך השבוע כולו ולא רק במפגש הספציפי.

חשוב לדעת שאנשים עם מוגבלות שיש להם פנאי (וגם הוריהם) זוכים לסוג של נחת, הם אנשים מאושרים יותר ומקבלים יותר את המגבלה שלהם. יש לכך השפעה לא רק לחיים החברתיים, אלא גם על ההצלחה שלהם בתחומים אחרים, כמו בלימודים, במקום עבודה ועוד.

איך מורכבת הקבוצה?

החלוקה של המשתתפים היא בהתאם לגיל ורמת התיווך הנדרשת. על הבסיס הזה של מכנה משותף, מתפתחים בהמשך בעקבות תיווך של הצוות המקצועי קשרים חברתיים בסביבה הקרובה והטבעית.

המפגשים מלווים על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחומם עם ניסיון בהובלת פעילות פנאי ופיתוח מיומנויות חברתיות תקשורתיות. מתוך אמונה בצורך בתיווך משמעותי לשם הגשמת המטרות, מתלווה לכל פעילות צוות הנע ביחס של 1:2-1:4 תלוי גיל יכולת והדינאמיקה הקבוצתית.

איפה ניתן למצוא אותנו?

הקבוצות פועלות בכל רחבי הארץ

נותרו מספר מקומות אחרונים בקבוצות שלנו :

ברנז'ה תל אביב-  גילאי 18+ בתפקוד גבוה ימי חמישי בין השעות 19:00-21:00

ברנז'ה קריית אונו- גילאי 15-18 בתפקוד בינוני – גבוה ימי שלישי אחת לשבועיים בין השעות 19:15-21:15

 

 

מזמנים להשאיר לנו הודעה ואנחנו נחזור אליכם לגבי פרטים והרשמה לקבוצות הברנז'ה שלנו