פעילויות נוספות

"יש עוד?"

מתוך חשיבה שחיי פנאי אינם מוגבלים רק לשעות ספציפיות, אלא הם חלק תמידי בהווי של חיינו, אנו במרכז ממשיכים לצאת ולבלות עם החבר'ה

, גם אחרי שכבר שאר המסגרות סגורות.לאורך כל השנה בשעות שונות של היום, כולל שבתות, חגים וחופשים. החבר'ה זוכים להרבה כיף ועניין באטרקציות מגוונות של פנאי: בתי קפה ומסעדות, הופעות, פסטיבלים, טיולי יום, מסיבות ועוד.

זה לכולם?

הפעילויות נבחרות בהתאם לגילם הכרונולוגי, תחומי העניין ותפקוד המשתתפים. ראיית עולם זו מאפשרת חווית פנאי תואמת גיל ותחומי עניין, לכל אחד ואחת.

בהרבה מהמקרים החבר'ה יוצאים לפעילויות מעין אלו רק עם הוריהם, למרות שעם הזמן זה פחות המקום והתפקיד של בני המשפחה. במקרים אחרים, הם נשארים בבית ובכלל לא יוצאים למקומות בילוי, מסיבות שונות: החל מחשש של הורים שהמקום לא יהיה מותאם, חוסר בזמינות לקחת וללוות במקום, נורמות חברתיות ועוד.

כולם צריכים להראות בחברה, ליהנות ממה שיש לה להציע, להיות חופשיים לבחור ולחוות פנאי! בלי קשר לרמת התפקוד. אנו רואים את הצורך וההנאה של החבר'ה לבלות במקומות מעניינים ולהיות חלק ממה שקורה, עם אנשים שהם בני גילם.

איך עושים שזה יצליח?

הפעילויות הנוספות הן בדרך כלל קצרות יותר ומשכן נע בין 3-7 שעות. אופי, הווי ותכני הפעילות נבנים ומותאמים מראש לקבוצות השונות. זה מאפשר גם למי שלא התנסה בעבר בבילויים מעין אלו, לחוות בהדרגה ולגלות עולם חדש.

כדי לאפשר את רמת התמיכה והתיווך הנדרשים, מתלווים לכל פעילות צוות רחב הנע ביחס של 1:2-1:4 תלוי גיל, יכולת והדינאמיקה הקבוצתית. הצוות שם לנגד עיניו, לא רק את המטרה שהחבר'ה ייהנו, אלא כי ייקחו חלק פעיל בפעילויות השונות, יעשירו את הידע שלהם ויממשו הזדמנויות למפגשים חברתיים ולפיתוח כישורי חיים.

מה הופך את הבילוי להכרחי?

לפעמים זה נראה פחות חשוב בסדר העדיפויות (כשעולה המחשבה האם אכן עדיף באולינג במקום עוד שעת טיפול). חשוב להבין שכאן זה לא רק עוד בילוי של כיף. זו חוויה של הנאה, במקביל ללמידה וקידום, המאפשרים צמיחה והתפתחות כאדם שלם.

החשיפה לאטרקציות מגוונות, מאפשרת קידום של מיומנויות שונות, מתוך החיים עצמם, למשל:  הכרות ופיתוח קשרים חברתיים עם אנשים חדשים ובני המין השני, קנייה בכסף, נסיעה בתחבורה ציבורית, פנייה לפקיד/מוכר, התארגנות עם חפצים, תשומת לב לסביבה, יוזמה תקשורתית, תרגול מוטוריקה עדינה וגסה ועוד.

במסגרות הלימוד, אנו עושים מאמץ ללמד את החבר'ה ומציפים אותם בידע תיאורטי, אך חשוב לספק גם את ההזדמנויות האמיתיות לתרגול, חוויה והתנסות.

איפה זה קורה?

הפעילויות מתקיימות ברחבי הארץ :

  • טיולים ברחבי הארץ: יער קולה, עמק האלה, גנים באהיים ועוד
  • ספורט אתגרי: ספורט ימי, פיינטבול, קיר טיפוס ועוד
  • פסטיבלים והופעות: כדורים פורחים, זאפה, בוביזמר ועוד
  • סיורים: שווקים, יפו העתיקה, סיור חנוכיות ועוד
  • מתחמי בילוי: מועדון קריוקי, באולינג, לונה פארק