שבוע כיף

שבוע כיף, אתם מתכוונים לקייטנה?

אז כן ולא. שבוע כיף הם מספר ימים בהם החבר'ה יוצאים לבלות, לחוות, להעשיר את עצמם, להתנסות וליהנות, בשלל אטרקציות ופעילויות בקהילה. כמו קייטנה, שבוע כיף קורה בחופשי השנה-בחגים סוכות, חנוכה ופסח ובחופשת הקיץ, למספר ימים מרוכזים, לכמה שעות כל יום (לרוב בוקר עד צהריים). בשונה מהמושג קייטנה, אנו לא רואים בה מסגרת חינוכית חלופית, או משלימה, אלא כהזדמנות, זכותו וצורך, של כל אדם, לחוות הווי חברתי מהנה, בדומה לשאר האוכלוסייה הנורמטיבית, בתקופות שנה אלו.

באיזה סגנון הפעילויות?

שבוע כיף כולל פעילויות מגוונות, כגון: ימי טיול, סדנאות, פעילות ספורטיבית וביקורים באתרי בילוי ופנאי. בחלק מהפעמים, אנו מקדישים את השבוע לנושא מסוים, החל מספורט, תרבות, שדאות ועוד. הדגש הוא על פעילויות אטרקטיביות, מתוך שלל האטרקציות הקיימות (ים, לונה פארק, באולינג ועוד) וכאלו המתקיימות רק בחגים (מופעים, תערוכות, פעילויות בהקשר למנהגי החג ועוד).

למה זה חשוב?

הרבה מהחבר'ה מוצאים את עצמם, נשארים לבד בבית, כשאין את המסגרת הקבועה. הזמן ללא מעש, חוסר המסגרת והלבד, מגבירים תחושות של בדידות, התנהגויות לא נאותות וחששות בקרב החבר'ה ובני המשפחה. בהרבה מקרים, מוצאים את עצמם ההורים כמוותרים על ימי עבודה, על מנת לתת מענה ראוי ובטוח לילדם. שבוע כיף של מרכז דקל, מאפשר להם להיפגש עם בני גילם, בלי ההורים, באווירה של כיף ולהמשיך לקדם כישורים חברתיים תקשורתיים ועצמאות. הפעילויות שאנו בוחרים, קורות מחוץ למבנה קבוע ויוצאות אל תוך האנשים וההתרחשות בקהילה. אלו מאפשרים לחבר'ה להכיר ולהעשיר את עצמם בידע על דברים חדשים, לתרגל בשטח מיומנויות של כישורי חיים, להתנסות ולהביא עצמם להשתלב בסביבה הכללית, להתחבר ולהיפתח לאנשים ולחוות מהו חופש אמיתי, כמו כולם!

מי ולמי?

החלוקה לקבוצות פעילות היא בהתאם לגיל, יכולת שפתית ורמת התיווך הנדרשת.

לכל שבוע כיף מתלווה צוות רחב הנע ביחס של 1:2-1:4 תלוי גיל, יכולת והדינאמיקה הקבוצתית. הצוות המתמחה בהעשרה קוגניטיבית ותיווך חברתי בפעילויות פנאי, שם לנגד עיניו, לא רק את המטרה שהחבר'ה ייהנו, אלא כי ייקחו חלק פעיל בפעילויות השונות, יעשירו את הידע שלהם ויממשו הזדמנויות למפגשים חברתיים ולפיתוח כישורי חיים. כל זאת, תוך שמירה על שלומם וביטחונם.

אנו מכשירים את הצוות להפעיל שבוע כיף לכל גיל ולכל תפקוד, מתוך אמונה שזה אפשרי ומגיע לכל אחד ואחת.

זה בטח יקר, לא?

מרכז דקל הוא מפעיל משנה של אלו"ט בקייטנות. משרד הרווחה משתתף במימון הקייטנה, לאדם המוכר ברווחה, דרך טופס השמה הניתן למשפחה מהעובדת הסוציאלית ברשות המקומית. ניתן לברר עם העובדת הסוציאלית את הזכאות לטופס השמה לקייטנה. למעוניינים שאינם זכאים, קיימת האפשרות להצטרף באופן פרטי.